Skryté vady ´energetické účinnosti´

31/08/2012

Profesor Robert J. Michaels vysvětluje v článku pro The Wall Street Journal 21. 8. tzv. jev „indukce spotřeby“ (rebound effect), tedy skutečnost, že oproti očekávání úspornost nesnižuje spotřebu, ale naopak ji zvyšuje. Spočívá to na následujícím principu: Čím úsporněji dokážeme něco spotřebovávat, tím toho pravděpodobně spotřebujeme více.

„Snižování ceny něčeho znamená, že se toho spotřebuje více.“

Velmi populární trend zvyšování energetické účinnosti, podporovaný zákony jako například požadavek EU na 15% energetické úspory, působí naprosto idylicky: Pokud jsou náklady na nové technologie rozumné, slibují spotřebitelům nižší platby za energie, výrobcům vyšší zisk a současně zmírnění dopadů na životní prostředí. Jenže realita bohužel není tak růžová. Podle základních ekonomických pravidel totiž nejlepším způsobem, jak něco propagovat, je snížit cenu. A to často znamená, že požadavky na účinnost mají naprosto opačný efekt, než jaký byl zamýšlený.

Jako příklad uvádí profesor Michaels dotační program, který proběhl nedávno v Mexiku a jehož cílem bylo dosáhnout výměny neúčinných ledniček a klimatizací za účinnější. Program měl zajistit pokles spotřeby energie u ledniček o 30 %. Jenže skutečné úspory dosáhly jen nějakých 7 %, protože lidé si pořizovali větší zařízení či výrobníky ledu ve dveřích chladničky. A nové klimatizace dokonce spotřebu energie zvýšily, protože snížily náklady na dosažení dříve nedostupných příjemných teplotních úrovní v letních měsících. Vyšší efektivita zkrátka snížila náklady na chlazení, a tak se stala dostupnější ve větší míře. Obecně technologie, která zvyšuje energetickou účinnost a snižuje náklady, znamená, že lidé můžou používat větší množství zboží a služeb, které využívají energii (např. domácí elektroniku). A dlouhodobé a celosvětové dopady tohoto jevu jsou ještě daleko výraznější.

„Některé regulace účinnosti mohou stát za své náklady, ale existence indukce spotřeby znamená, že národ už nemůže dále přijímat legislativní opatření na zvýšení energetické účinnosti bez rozmyslu....“

Robert J. Michaels,
profesor ekonomie na Kalifornské státní univerzitě /California State Uniersity/ ve Fullertonu a vědecký pracovník na institutu pro výzkum energetiky /Institute for Energy Research/, který nedávno zveřejnil jeho studii Dilema indukce spotřeby /The Rebound Dilemma/

Celý článek si můžete přečíst zde.